Nu er årets ledelsesbog blevet kåret

Mandag den 2 januar 2017 kl. 09:30 af: Lise Møller Schilder
Organisationen Lederne har nomineret fem bøger til prisen som årets ledelsesbog. Nu er vinderen fundet.
Der udgives en del bøger om ledelse hvert år, og det kan derfor være svært at vælge den rigtige bog i det store udvalg.
Derfor har organisationen Lederne nomineret fem bøger til årets ledelsesbog. Og i dag er det så blevet offentliggjort, at vinderen er bogen Stop Stress af forfatterne Malene Friis Andersen og Marie Kingston.
- Stop Stress er henvendt til danske ledere og handler om, hvordan man kan arbejde med at forebygge og håndtere stress på arbejdspladsen. Netop dagsordenen om stress vækker stor genklang hos Ledernes medlemmer, fortæller direktør hos Lederne, Torkild Justesen.
Gode løsninger på et komplekst problem
Bogen udmærker sig ved, at den dygtigt beskriver kompleksiteten omkring stress, og at den samtidig er løsningsorienteret.
- Mange ledere føler sig rådvilde i forhold til at håndtere stress. Hos Lederne oplever vi stor efterspørgsel på viden om stress. Især efterspørger vores medlemmer konkrete anvisninger på, hvordan de kan handle, hvis de selv eller nogle af deres medarbejdere oplever symptomer på stress eller er blevet sygemeldte, siger Torkild Justesen.
Forfatterne Marie Kingston og Malene Friis Andersen er begge psykologer, og de har begge arbejdet med stress, ledelse og organisationsudvikling.
De fire andre bøger
De andre bøger, der var nomineret til prisen, er:
- Slå den røde dronning – En personlig fortælling om at lede danske virksomheder i Kina af Humphrey Lau (i samarbejde med Hugo Gaarden)
- Disrupt eller dø – en guide til din digitale ledelsesudfordring af Tune Hein og Thomas Honeré
- Vær professionel på jobbet – Lad følelserne blive hjemme af Charlotte Mandrup
- Strategi af Flemming Poulfelt og Michael Moesgaard Andersen
LÆS OGSÅ: Irma-ikon i Gurubogen: Syv værktøjer til at lykkes som leder
Forrige | Til oversigten | Næste |