Nyheder
Jobs


Kaffebutik bliver til en lille kæde



Onsdag den 4 oktober 2023 kl. 10:08 af: Kristian Holgersen

Der kommer kunder langvejs fra for at besøge en kaffebutik i København, og det har banet vejen for at åbne endnu et sted.

Spinchy sælger kaffeudstyr fra en butik på Frederiksberg i København og gennem en webshop.

Men snart bliver forretningen til en lille kæde. Den 14. oktober åbner Spinchy nemlig en butik i Aarhus.

Ifølge den ansvarlige for detailforretningen i Spinchy - Signe Larsen - har interesse fra kunder i Jylland banet vejen for udvidelsen.

- Vi oplever, at rigtig mange kaffeinteresserede fra Jylland kører turen til København for at besøge vores butik og opleve vores univers. Derfor fandt vi det nærliggende at åbne en tilsvarende butik i Aarhus og bringe vores Spinchy kaffekoncept tættere på de jyske kunder, siger hun.

- Aarhus har allerede en veludviklet kaffekultur med mange små risterier og kaffebarer. Vi håber med Spinchy i Aarhus at kunne bringe kaffeglæde og den gode kaffeoplevelse ind i mange flere danske hjem, siger Signe Larsen.

Udover salg af kaffeustyr har Spinchy også et kafferisteri ved Amager Strand i København under navnet Yellow Bird Coffee.

LÆS OGSÅ: Kaffekoncept vokser virksomhed over hovedet




Forrige  Til oversigten  Næste
Søgte du web-udgaven af detailfolk.dk? – klik her